31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja 2023 r. obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu, ustanowiony w 1988 roku. Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w walce z epidemią tytoniową oraz tym, jak ludzie na całym świecie mogą domagać się prawa do zdrowia oraz ochrony przyszłych pokoleń.
Tegoroczne obchody koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego, a ich hasłem przewodnim będzie: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”.
Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu zagrożenia brakiem żywności, wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności. Kraje uprawiające tytoń często borykają się z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wynikającymi z niekorzystnych skutków zdrowotnych, środowiskowych i społecznych uprawy tytoniu. Ponadto uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska.
Mimo wzrostu świadomości na temat skutków palenia papierosów, młodzi ludzie nadal sięgają po ten rodzaj używek ponieważ uważają, że nawyk ten jest oznaką ich dorastania i samodzielności, chcą być atrakcyjni w oczach swoich rówieśników, palą bo robią to ich przyjaciele, palenie ułatwia im nawiązanie relacji z innymi osobami, czy wreszcie pozwala się zrelaksować, a nawet skoncentrować.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://www.gov.pl/web/psse-leszno/31-maja—swiatowy-dzien-bez-tytoniu oraz https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/, na których znajdziecie więcej informacji.

Pedagodzy szkolni

Inne posty

Skip to content