Energia jądrowa szansą dla Polski

Około roku 2020 w północnej Polsce ma powstać pierwsza elektrownia atomowa. To czy faktycznie powstanie oraz kiedy dokładnie to nastąpi wciąż jest sprawą przyszłości. Już teraz jednak temat ten wzbudza sporo kontrowersji. Czy Polska powinna „pchać” się w energię jądrową podczas gdy np. Niemcy masowo od niej uciekają? Zapotrzebowanie na energię w Polsce będzie rosnąć i ma podwoić się do 2030 roku. Tymczasem nasz kraj jest na to zupełnie nieprzygotowany. Infrastruktura energetyczna powoli staje się przestarzała, wciąż jesteśmy uzależnieni od dostaw gazu, a rodzime złoża węgla systematycznie się wyczerpują. Wyjściem wydaje się być wymieniona w temacie energetyka jądrowa.
Budowa polskiej elektrowni atomowej, która przynajmniej częściowo rozwiązałaby wymienione wyżej problemy, jest w planach od dawna. Niestety, jest to gigantyczne przedsięwzięcie, które wymaga czasu, pieniędzy i… zgody Polaków. A tej ostatniej cały czas nie ma, szczególnie po awarii elektrowni atomowej w Japonii. Ale czy faktycznie jest się czego bać?
Kolejna Debata Geograficzna odbyła się w naszej szkole 22.03.2017r.
Strona popierająca energię jądrową w Polsce zasiadła w składzie: Dominika Gbiorczyk, Nicoletta Kopyto, Jessica Koszewska i Mateusz Hertmanowski z kl. 1la.
Stronę przeciwko wybudowaniu elektrowni reprezentowali: Jagoda Obiegała, Wiktor Gruszczyński, Wiktoria Nowak i Anna Picz z kl.2h. Prowadzącą debatę była Iga Kozica z kl. 3 t.
Debata rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia w temat dyskusji oraz przedstawienia argumentów obu stron. Zwolennicy próbowali przekonać publiczność przedstawiając m.in. argumenty, że:
– elektrownia jądrowa dostarcza dużo energii
– w bardzo małym stopniu zanieczyszcza środowiska
Strona przeciwko wystosowała m.in. argumenty:
– wysokie koszty budowy elektrowni
– ryzyko awarii, które mogłoby przynieść ogromne skutki dla środowiska i ludności
– problem składowania i utylizacji odpadów.
Dyskusja była zawzięta i poparta licznymi komentarzami i pytaniami z sali np.: Co z ludnością po katastrofie?, Kto zapłaci za budowę reaktora? Czy Polskę stać na pokrycie kosztów importu uranu z zagranicy?
Obie strony udzieliły stosownych odpowiedzi na zadawane im pytania. Ostatecznie wygrała grupa popierająca budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczestnikom debaty kl. 1 la i 2h, a także publiczności (klasom 1h,1t i 2t)

Joanna Gabryś
Kamila Witkiewicz

Inne posty

Skip to content