Kolejna odsłona projektu Erasmus+

W dniach 06 – 13 maja 2019 roku odbyła się w naszej szkole czwarta wymiana młodzieży z Polski, Włoch i Rumunii w ramach projektu Erasmus+ „Dziedzictwo kulturowe – europejska jedność i indywidualizm”. Wymiana rozpoczęła się od 3-dniowej wycieczki do Trójmiasta. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Gdyni – pokazaliśmy naszym gościom najbardziej charakterystyczne miejsce spacerowe i turystyczne – Skwer Kościuszki, przy którym cumuje Dar Młodzieży. Byliśmy również w Muzeum Emigracji i wzięliśmy tam udział w wykładzie „Kronika osobista – migracyjne historie z pierwszej ręki”. Następnego dnia podziwialiśmy Gdańsk – uczestnicy wymiany byli pod dużym wrażeniem historycznego i kulturowego dziedzictwa Gdańska. Na początek popłynęliśmy w krótki rejs po Motławie i starej części stoczniowej Gdańska. Potem spacerowo podziwialiśmy starówkę gdańską z jej przepięknymi kamienicami i uliczkami. Byliśmy w Muzeum Bursztynu i na wieży widokowej kościoła Mariackiego. Popołudniu pojechaliśmy do Sopotu żeby poczuć klimat nadmorskiego kurortu, zaliczyć spacer po molo i wakacyjne lody i gofry mimo mało letniej pogody. I tak minęła nam środa, a w czwartek rano wyjechaliśmy już z Trójmiasta i udaliśmy się do Sztutowa z wizytą w obozie koncentracyjnym – był dla całej grupy czas dużego skupienia, powagi i wzruszenia, moment pełen historii. Następnym przystankiem był Malbork i duże wrażenie jakie na naszych gościach zrobił zamek krzyżacki, jego wielkość, piękno i mnóstwo ciekawostek historycznych jakimi uraczyła nas nasza pani przewodnik. Po tym ambitnie wypełnionym czasie wszyscy zmęczeni (nawet muzyka i śpiewy w autokarze umilkły) wyruszyliśmy do domu. W Lesznie czekali na uczestników projektu rodzice, którzy gościli młodzież włoską i rumuńską w swoich domach. W piątek spotkaliśmy się w pracy i wspólnymi siłami wypracowaliśmy ulotkę informacyjną o naszych projektowych podróżach. Uczestnicy podzielili się również swoimi wrażeniami i wspomnieniami. Sobota była dla wszystkich pełna pożegnalnych emocji – spotkaliśmy się w auli szkoły gdzie przy domowym cieście i kawie panie dyrektor, nauczyciele, koordynatorzy, rodzice i nauczyciele wspominali, rozmawiali, oglądali zdjęcia, filmiki i żegnali się. Niedziela była również pracowita dla nas – dokonaliśmy ewaluacji wspólnych działań i wypracowanych materiałów. Zostało nam jeszcze kilka zadań do wykonania, a jesienią nasz projekt się kończy – zostaną nam nowe znajomości, kontakty, doświadczenia i piękne wspomnienia.

Małgorzata Barańska

Inne posty

Skip to content