Piękna lekcja historii

We wtorek 17 października br.  klasy 2a, 2g, 2h i 2r wraz z opiekunami, paniami: Agnieszką Kochańską i Alicją Marcinkowską oraz panami: Bartłomiejem Lewandowskim i Michałem Walkowiakiem wybrały się do Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu. Zwiedzanie tego miejsca, będącego pierwszym obozem koncentracyjnym założonym przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich, stało się dla nas piękną, choć trudną lekcją historii. Opowieści przewodników otwarły przed nami świat bezprzykładnego okrucieństwa oprawców i cierpienia ich niewinnych ofiar – tysięcy Wielkopolan, którzy stracili tu życie. Szkoda, że to muzeum jest tak mało znane – w zgodnej opinii zwiedzających warto by było, aby jak najwięcej osób je poznało – jest to nie tylko świadectwo historii, ale i przestroga wskazująca do czego prowadzą nieludzkie ideologie.
Pamięć ofiar obozu uczciliśmy zapalając znicze w miejscach kaźni. Warto przy tym zaznaczyć, że przewodnicy bardzo chwalili zachowanie młodzieży z Ekonomika – jest to kolejna już wizyta naszych uczniów w tym miejscu i zawsze młodzież zachowuje się wzorowo!
Wyjazd do Fortu VII pozostanie w naszej pamięci i naszych sercach.

Michał Walkowiak

 

Inne posty

Skip to content