Szprewald – Spreewald – Błota – kraina geograficzna Łużyc Dolnych w Niemczech. Jest to unikalny przykład nizinnego krajobrazu rzeczno-dolinowego. W 1991 Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Jest to jedyny w Europie krajobraz nizinny, który na powierzchni 75km długości i 16km szerokości łączy całe 1000km dróg wodnych.
Dnia 05.06.br. młodzież z klas Ir, IIla, IIj, IIIa i IIIr wzięła udział w jednodniowej wycieczce do tego urokliwego miejsca. Doświadczeni wioślarze przepychali nasze łodzie po romantycznym labiryncie rzecznym – mozaice małych pól, trawników, lasów i zagród. Brzegi łączą się drewnianymi mostami. Życie ludzi tu mieszkających reguluje rzeka. Mówi się, że w tym rejonie dzieci prędzej uczą się wiosłować niż jeździć na rowerze.
Tradycyjnym owocem Szprewaldzkich zagonów są ogórki. Ogórki są tu tak popularne, że sami mieszkańcy obszar, na którym mieszkają, nazywają „ojczyzną wielbicieli ogórków”. Nas drogi zawiodły również do Muzeum Ogórka, gdzie mogliśmy spróbować zarówno sławnych ogórków jak również różnych rodzajów musztardy i chrzanu. Było pysznie!

Lilianna Zimniak

Inne posty

Skip to content