Już od kilku lat z okazji Święta Niepodległości nasza szkoła przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W tym roku jednak postanowiliśmy zrobić coś więcej. Zainicjowaliśmy akcję „Wielkie Patriotyczne Śpiewanie w Ekonomiku”.
Na tę okazję pani Alicja Bortel opracowała śpiewnik w wersji elektronicznej, żeby podczas uroczystości każdy uczestnik mógł z niego korzystać w swoim telefonie. Już od kilku dni uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali się do uroczystości: ćwiczyli śpiewanie pieśni na lekcjach, robili kotyliony.
W repertuarze muzycznego świętowania znalazło się pięć utworów. Zaczęliśmy od odśpiewania „Roty”. W dalszej kolejności zabrzmiały takie utwory jak: „Siekiera, motyka”, „Wojenko, wojenko” i „Hymn do Leszna”. Dokładnie o 11.11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wspólne śpiewanie pieśni zainicjowały uczennice: Monika Stasik, Oliwia Borowczyk i Amelia Tabaka, pod kierunkiem pana Bartłomieja Lewandowskiego.
Przed każdą pieśnią pan Michał Walkowiak opowiadał o historii pieśni i momencie dziejowym z nią związanym. Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Irena Szynkarek.
Muzyka i pieśń to nieodłączne elementy naszej narodowej kultury, które od wieków towarzyszą nam w chwilach radości i smutku, jednocześnie wzmacniając naszą tożsamość. Świętowanie naszej niepodległości to przypomnienie, że jako społeczeństwo jesteśmy silni, gdy potrafimy działać razem, wspierać się nawzajem oraz budować przyszłość opartą na szacunku, tolerancji i solidarności.
Trudno sobie wyobrazić życie człowieka bez piosenki. To dzięki niej uczymy się geografii, życzliwości, patriotyzmu, wkraczamy w świat wartości, miłości, pracy oraz piękna.
Dzisiejsze wspólne śpiewanie to piękna niekończąca się rozmowa z poprzednikami oraz list muzyczny wysyłany do następnych pokoleń.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości.
Alicja Bortel, Mirosława Dubiał, Bartłomiej Lewandowski, Mariola Rochmankowska, Michał Walkowiak, Agnieszka Wojtkowiak-Kochańska
Fot: Oskar Grzegorczyk kl. 3h