Ze wspaniałym przewodnikiem po archiwum państwowym

W miesiącu październiku br. uczniowie czterech klas (2a, 2b, 2c, 2g) Zespołu Szkół Ekonomicznych udali się do Archiwum Państwowego w Lesznie w towarzystwie Pań: B. Bortel,  A. Borowiak, A. Hałas i L. Wnukiewicz.
Jak co roku naszym wspaniałym przewodnikiem w poznawaniu działalności archiwum była Pani mgr Barbara Ratajewska – profesjonalna archiwistka leszczyńskiego archiwum, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła młodzieży czym zajmuje się archiwum. Uczniowie uzyskali wyczerpujące odpowiedzi m.in. na następujące pytania: co to jest kategoria archiwalna, co to jest 1m bieżący akt, jak na niewielkiej powierzchni magazynu zmieścić dwa kilometry akt, dlaczego warto opisywać fotografie, jak wyglądają najstarsze „perełki” w leszczyńskim archiwum, jak funkcjonuje szafa archiwalna, jak wygląda pracownia do digitalizacji dokumentów, jak działa maszyna do odkażania akt, jak odszukać swoich przodków w zbiorach archiwalnych?
Kierujemy wielkie podziękowania do Archiwum Państwowego w Lesznie za wieloletnią współpracę z naszą szkołą a nade wszystko za komunikatywne lekcje ukazujące archiwizację w praktyce.

Loretta Wnukiewicz

Inne posty

Skip to content